Rychlý kontakt

reditel@svobodnazs.cz

TEL: +420 733 424 559

IČO: 02 562 707

IDDS: xf3fjtu

Svobodná základní škola, o.p.s.

Tereza Malčánková

 

Jmenuji se Tereza. Mé dětství je spojeno s Prahou, kde jsem se narodila a vyrostla. Vyrůstat v centru Prahy mi umožnilo již od nejútlejšího věku vnímat okolo sebe historii města, nasávat jeho kulturu a krásu v plné hloubce všech ročních období.

Prázdniny jsme s mým bratrem Vaškem většinou trávili v Krušných horách u babičky a dědy. Tam jsme měli možnost zažívat jiný typ dobrodružství, poznávat přírodu a vůni hor.

Během mých studií na gymnáziu jsem zjistila, že mě baví, jak čeština a dějepis tak biologie a ekologie. Rozhodování o tom, kam na vysokou školu tedy pro mě bylo velice těžké. Nakonec jsem si vybrala školu chemickou, což se záhy ukázalo jako ne úplně šťastná volba. Studium jsem nedokončila a po prvním semestru jsem začala pracovat na hlavní úvazek v prodejně s tabákovým zbožím. Díky tomuto bodu v mém životě jsem měla čas si v hlavě srovnat, co vlastně chci a co ne. Věděla jsem, že chci studovat, a nakonec jsem zvolila kompromis: studium na lesnické fakultě v oboru, který se zaměřoval, jak na lesnictví tak ekonomii. Bakalářské studium jsem po třech letech úspěšně absolvovala, a protože má duše miluje cestování, když se objevila možnost vyjet na 10 měsíců na Erasmus na sever Švédska, neváhala jsem a jela.

Pobyt ve Švédsku byl pro mě zásadní. Uvědomila jsem si svoji hodnotu – musela jsem se spolehnout sama na sebe, naučila jsem se nebát komunikovat v cizím jazyce, poznala jsem spoustu báječných lidí, nahlédla jsem pod pokličku jiné kultury a stal se ze mě otevřenější člověk.

Po Erasmu jsem pokračovala v inženýrském studiu – obor Lesnictví, které jsem dokončila jako student kombinovaného studia z toho důvodu, že jsem v té době již rok a půl pracovala na hlavní úvazek v redakci odborného časopisu Lesnická práce.

Potud by byl můj příběh úplný, ale protože píšu o sobě na stránkách této školy, musí být v mém životě nějaké pojítko s učitelstvím. Ano, to pojítko existuje. Na základní škole jsem navštěvovala plaveckou sportovní třídu, plavala jsem závodně. Později když jsem závodění opustila, začala jsem plavání učit – děti i dospěláky, začátečníky i ty, kteří potřebovali jen zlepšit techniku. Zjistila jsem, že mě učení a předávání dovedností a znalostí moc baví.

Záhy jsem se tedy přihlásila na doplňkové studium pedagogiky, které budu dokončovat v lednu 2020. Souběhem několika životních událostí jsem se z Prahy přestěhovala do malebné obce Merboltice v Českém středohoří. Ihned jsem tu našla domov. Za to, že mám tu čest stát se součástí pedagogického sboru Svobodné základní školy v Třebušíně, vděčím mé kamarádce Zuzce Čermákové, která mě k této škole přivedla.

Od září 2019 zde působím jako asistentka pedagoga, vychovatelka školní družiny a pečovatelka o děti v dětském klubu.