Rychlý kontakt

reditel@svobodnazs.cz

TEL: +420 733 424 559

IČO: 02 562 707

IDDS: xf3fjtu

Svobodná základní škola, o.p.s.

Alice Černíková

Vyrůstala jsem na Malé Straně v Praze.

Tady na severu mají rodiče chaloupku, jezdili jsme sem téměř každý víkend.

Vždycky jsem si přála zůstat.

Nyní žiji s rodinou v Levíně. Máme čtyři syny. Tři mladší navštěvují Svobodnou ZŠ.

Od dětství kreslím, fotím, modeluji, postupně se přidal zájem o dějiny umění, estetiku, filozofii umění, psychologii. Začala jsem studovat Estetiku na FFUK. Ryze teoretický obor mě netěšil. Hledala jsem studium, kde bude tvorba a teorie v rovnováze a našla jsem jej na univerzitě v Ústí nad Labem.

Zde jsem vystudovala na pedagogické fakultě obor Výtvarná výchova pro ZŠ, SŠ a ZUŠ a Fotografii na FUD u prof. P. Baňky a M. Thelenové. Během studia na PF jsem se zaměřila zejména na zprostředkování výtvarného umění (galerijní animace) a na komunitní umění. Toto téma jsem rozvíjela během doktorského studia na téže katedře, kde jsem vedla na toto téma praktické semináře a učení mi přinášelo radost (vypadalo to, že i studentům).

Nicméně jsem z katedry odešla, začala jsem učit svého nejstaršího syna doma. Z důvodu nedostatku alternativy (nebyli jsme s tradičním systémem spokojení), touhy být co nejdéle spolu, potřeby umožnit dětem nalézat v klidu jejich talent, směřování.

V určitém mezidobí jsem pracovala jako učitelka výtvarného oboru na ZUŠ Žandov. Pak přišel nejmladší syn Diviš.  

Byla jsem vděčná, že se waldorfská škola přiblížila do Třebušína, protože prostřední kluci začali toužit po větší a hlavně neustálé dětské společnosti…navíc waldorfské principy vzdělávání nám byli blízké i v domácím vzdělávání.

Nyní mám v Levíně keramickou dílnu, kde jsem dosud vedla také lekce keramiky pro děti i dospělé.

Vedle vlastní volné  a užité tvorby velice ráda učím. Doprovázím v tvorbě. V tomto směru vidím i smysl svého působení na Svobodné základní škole, kde jsem od září 2021 vedla výtvarný a keramický kroužek školní družiny a působila jako asistentka pedagoga. Od dubna 2022 jsem se stala třídní učitelkou.

Velice se těším se na další objevy nejen v oblasti výtvarné pedagogiky.

Společně s dětmi.